Epoksi Zemin Kaplama

Anadolu Baskı Beton

Epoksi Zemin Kaplama Uygulamaları

Epoksi uygulamaları, akla gelebilecek her çeşit deniz ve kara araçlarında, binalarda ve gerekli görülen her türlü zeminde çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Fırtına, ısı değişimleri, rüzgar, dalga, donma ve çözülme, kimyasal etkiler ve kirlenme gibi daha bir çok olumsuzluğa karşı, yapı yüzeylerini estetik malzemelerle korumaya almaktadır. Bu korumanın yanı sıra kullanılan estetik malzemeler, epoksi uygulama zeminlerine çok daha şık görüntüler vermektedir.

Epoksi Zemin Kaplama Nedir?

Genel olarak ifade edecek olursak epoksi zemin kaplama; termosetler grubunda yer alan kimyasal özellikli bir reçine türüdür. Bu kaplama türünün en önemli özelliği ise; suya, aside ve alkaliye karşı çok dirençli olmasıdır. Kesinlikle uzun süre özelliğini kaybetmez ve sizlere uzun yıllar kullanım hizmeti sağlar. Epoksi zemin kaplama uygulaması, epoksi reçinesi ve bir kürlenme ajanından oluşmaktadır. Son yıllarda oldukça kullanımı yaygınlaşmış ve çok popüler bir hale gelmiştir.

Çoğunlukla da büyük kurumsal yapıların tabanlarında epoksi zemin kaplama uygulaması tercih edilmektedir. Günümüzde zemin kaplama noktasında bir başka eşi ve benzeri olmayan epoksi boya, günümüzün olmazsa olmazlarındandır. Epoksi zemin kaplamanın en çok tercih edilmesindeki bir başka sebepte bizlere farklı dekorasyon araçları sunuyor olmasıdır. Kesinlikle oldukça sağlam bir yapı malzemesi olan epoksi boya, hemen her istenilen şekli alabilmektedir. Bu yönüyle de bizlere büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Epoksi zemin kaplama kullanım rahatlığının yanında, hijyenik olması, kolayca temizlenebilmesi ve her tür lekelenmelere karşı oldukça dirençli olması sebebiyle de tercih edilmektedir. Su geçirmez yapısı ise onun benzerleri arasında eşsiz kılmaktadır. Uygulandığı alanda kendisini hemen belli eden yapısı ile gözleri üzerine toplayabilmekte olup, eşsiz ve birbirinden güzel desenleri sayesinde de seyrine doyumsuz bir güzellik ortaya koymaktadır. Yine kesinlikle üzerine dökülen yağdan, asitten ve her tür kirden etkilenmeyen yapısı onu en çok tercih edilenler arasına sokmaktadır.
Günümüzün vazgeçilmez dekorları arasında yer alan ve uygulandığı hemen her alanın görüntüsünü değiştiren epoksi zemin kaplama kesinlikle sizlerin de çok hoşuna gidecektir.

Epoksi Zemin Kaplamanın Özellikleri

  • İlk olarak söylenecek özelliği kesinlikle mükemmel görüntüsü ile sizlere eşsiz bir şıklık ve zarafet sunması olacaktır.
  • Her tür sıvı maddeye karşı direncinin gayet yüksek olması sebebiyle asla kolay kolay aşınmaz ve sizlere çok uzun yıllar sorunsuz bir kullanım hizmeti sunar. Bu sebeple de özellikle birçok büyük işyerleri epoksi zemin kaplama uygulamasını tercih etmektedir.
  • Epoksi zemin kaplama sonucu ortaya çıkan oldukça parlak ve canlı bir görüntüye rağmen yüzeyinin kaymayan bir yapıda olması da önemli özelliklerinden bir tanesidir.
  • Yağ, asit, baz gibi birçok kimyasalı kesinlikle geçirmemesi de kendisini en çok tercih edilenler sınıfına sokmaktadır. Bunların yanında tabi ki suyu da geçirmeyen bir yapısı vardır.
  • Epoksi zemin kaplamanın özellikleri arasında kaymayan yüzey yapısı da bulunmaktadır. Sürtünmeye aşınmaya karşı da oldukça dirençli bir yapısı mevcuttur.
  • Aynı zamanda önemli derecede izolasyon özelliği de taşımaktadır. Bu yönüyle de ısı yalıtımı noktasında önemli bir etkisi de bulunmaktadır.
  • İçindeki reçinenin özelliğinden olsa gerek çok kuvvetli bir yapıştırma özelliği mevcuttur.
  • Yüzeyinin kir tutmaya karşı gayet dirençli bir yapıda olması ve oldukça kolay bir şekilde temizlenebilmesi de önemli özelliklerindendir. Yine üzerinde kir barındırmadığı için oldukça hijyenik bir yapısı da bulunmaktadır.
  • Çok geniş renk, desen ve model seçeneklerini barındırması sayesinde seyrine doyumsuz estetik görünümler oluşturması
  • Yine uzun ömürlü olması ve korozif ortamlara karşı dayanıklı olması epoksi zemin kaplamanın özellikleri arasında yer almaktadır.

Epoksi Zemin Kaplamanın Uygulama Alanları

Daha çok zemin kaplama uygulamalarında kullanımı tercih edilmektedir. Fakat bunun yanında yine epoksi zemin kaplamanın oldukça yaygın ve geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Sadece zeminlerde değil bazen duvarlarda da tercih edilebilmekte ve kullanılabilmektedir. Yine su altı imalathanelerinde yalıtım olarak da kullanılabilen bit uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yine bunların yanında; endüstriyel üretim tesisleri, hastaneler, iş merkezlerin, fabrikalar, okullar, entegre hayvan çiftliklerin, elektrik santralleri, otoparklar, depolar, oto galeriler ve daha birçok tesisler epoksi zemin kaplama uygulama alanları arasında yer almaktadır. Çünkü epoksi zemin kaplama altındaki betonun aşınmasını önlemektedir ve binaların daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Özellikle bu tür tesislerde çok tercih edilmesinin bir diğer sebebi de her tür kimyasala karşı son derece dayanıklı olması olmaktadır.
İlk olarak bu tarz endüstriyel alanlarda uygulanmaya başlanan epoksi zemin kaplama; güzelliği, sağlamlığı ve gösterişliliği sonrasında artık günümüzde yaşam alanlarımız olan evlerimize uygulanmaya başlanmıştır. İnsanlar evlerinde genellikle epoksi zemin kaplamayı; salonları, mutfakları, banyoları, tuvaletleri ve koridorları için tercih etmektedir. Evin dışında yine havuz kenarları ve garajlarda epoksi zemin kaplamanın uygulama alanları içinde yer almaktadır.

Epoksi zemin kaplama uygulamasının yine sizlere birçok renk seçeneği olmaktadır. Eğer uygulamayı yaptıracağınız ustanız işini bilen ve gerçekten tecrübeli birisi ise sizlere eşsiz modeller sunabilecektir. Epoksi zemin kaplama uygulama alanlarında en çok tercih edilen renkler ise genellikle bej, gri ve açık mavi tonları olmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Uygulanır?

Epoksi zemin kaplama yapılmadan önce öncelikle uygulamanın yapılacağı alan bir güzel temizlenmelidir. Kesinlikle uygulamanın yapılacağı yüzeyde herhangi bir kir, toz, pas ya da leke olmaması gerekmektedir. Şayet temizlik işlemi bittikten sonra yüzeyde orantısız çıkıntılar varsa bunların düzeltilmesi ve yüzeyin tamamen pürüzsüz olması gerekmektedir. Epoksi zemin kaplama nasıl uygulanır kısmına gelince, bütün temizlik işlemleri yapıldıktan sonra epoksi boya astarı öncelikle yüzeye uygulanmaktadır.
Yüzeye sürülen astarın kuruması beklendikten sonra, yüzeye ara kat malzemesi uygulama işlemine geçilir. Bu işlem de bittikten sonra çelik bir mala yardımıyla epoksi zemin kaplama boyası uygulama işlemine geçilir. Artık bu safhada sizin isteğinize göre yüzeye çeşitli şekiller ve desenler verilerekten boyama işlemi tamamlanır. Burada en dikkat edilmesi gereken şey tüm bu işlemlerin işini iyi bilen bir epoksi zemin kaplama ustası tarafından yapılmasıdır.
Çünkü boyanın içerisine karışan havaların alınması ve boyanın güzel bir şekilde dağıtılması profesyonellik gerektiren bir işlem olmaktadır. Böylece epoksi zemin kaplama nasıl uygulanır sorusu cevabını bulmuş olmaktadır.

Epoksi Zemin Kaplama Temizliği

Genel manada oldukça kolay bir temizliği olan epoksi zemin kaplamalar ıslak vakumlu mekanik sıyırıcılar ile de temizlene bilmektedir. Yine hijyen koşulları açısından da bakterisit solüsyonları kullanılarak 60-80 derecede buharlı temizlik yapılabilir. Temizlik noktasında sizlere asla sorun çıkarmayan bir zemin kapla uygulamasıdır. Özellikle üzerine dökülen her tür lekeyi kolaylıkla çıkarabilir ve tekrardan ilk günkü görünüm canlılığını rahatlıkla elde edebilirsiniz.

Epoksi Zemin Kaplama Fiyatı

Genel olarak epoksi zemin kaplama fiyatı kullanılacak malzemeye ve uygulamanın yapılacağı alanın büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Hemen her bütçeye uygun epoksi zemin kaplama uygulamaları mevcut olup benzerlerine göre kesinlikle daha ekonomik olmaktadır. Fiyat olarak sizlere sunduğu kaliteyi ve sağlamlığı başka hiçbir kaplama uygulamasında bulmanızın imkanı yoktur. Çünkü normal olarak fiyatı rakiplerine göre daha uygun olmaktadır ve bunun yanında sağlamlığı ile birlikte uzun ömürlü olması da göz önünde bulundurulunca rakipleriyle asla kıyaslanamaz.
Ayrıca sizlere sunduğu kalite ve sağlamlığın yanında gösteriş şıklığı ile bulunduğu ortama uyumu birlikte değerlendirildiğinde, epoksi zemin kaplama fiyatı aslında çok uygun bir hale gelmektedir. Kesinlikle sizler de epoksi zemin kaplamayı bir an evvel evlerinize uygulatmak için fiyat almalısınız. Bu noktada sizlere sonuna kadar yardımcı oluyor ve en uygun fiyatı sunuyoruz.

Referanslarımız